Aktualności

Projekty XI Priorytetu docenione w konkursie Polska Pięknieje – 7 Cudów Funduszy Europejskich

21-09-2015

Projekt pn. „Budowa siedziby Narodowej Orkiestry Symfonicznej Polskiego Radia w Katowicach", realizowany w ramach XI Priorytetu PO IiŚ, dołączył do grona najciekawszych projektów realizowanych ze środków Unii Europejskiej. Podczas gali wręczenia nagród ósmej edycji konkursu „Polska Pięknieje - 7 Cudów Funduszy Europejskich", która odbyła się 18 września br. został laureatem w kategorii „kultura i sztuka". Warto również wspomnieć, że wśród nominowanych w tej kategorii znalazł się projekt pn. „Budowa Europejskiego Centrum Muzyki Krzysztofa Pendereckiego w Lusławicach".

Budowa siedziby NOSPR w Katowicach nie bez powodów została uznana za jedno z najlepszych przedsięwzięć  realizowanych z funduszy unijnych, które w znaczący sposób mają wpływ na rozwój Polski. Nowy obiekt umożliwia wykorzystanie potencjału orkiestry światowej klasy oraz szeroką prezentację i promocję muzyki klasycznej. Za sprawą inwestycji możliwe jest upowszechnianie kultury w regionie, kraju oraz poza jego granicami. Inwestycja uzyskała dofinansowanie unijne w wysokości 135,19 mln zł (łączna wartość projektu to 265,12 mln zł). Nowa siedziba powstała na terenach poprzemysłowych, należących do dawnej kopalni węgla kamiennego „Katowice" i razem z Muzeum Śląskim oraz Centrum Kongresowym stworzy tzw. Strefę Kultury. W budynku znajduje się duża sala koncertowa, sala kameralna, studio nagrań oraz pomieszczenia administracyjne, techniczne i archiwum. Ponadto, zagospodarowany został teren wokół obiektu, utworzono m.in. amfiteatr terenowy.

Kapituła Konkursu przyznała również wyróżnienie specjalne dla Europejskiego Centrum Solidarności, którego budowa realizowana była w ramach XI Priorytetu PO IiŚ. Głównym założeniem funkcjonowania instytucji jest propagowanie dorobku „Solidarności" oraz zagadnień związanych z poszanowaniem wolności. W ECS mieści się nowoczesne i interaktywne muzeum, multimedialne archiwum oraz biblioteka, gromadząca oraz zabezpieczająca dziedzictwo „Solidarności". Inwestycja uzyskała dofinansowanie unijne w kwocie 113,04 mln zł (całkowita wartość projektu wyniosła 229,12 mln zł).

 

wróć »
Strona internetowa finansowana przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego oraz budżetu państwa w ramach pomocy technicznej Programu Operacyjnego "Infrastruktura i Środowisko"
Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego - Departament Funduszy Europejskich, ul. Krakowskie Przedmieście 15/17, 00-071 Warszawa
odsłony:2199777, wizyty:1673575