- Perspektywa 2014 - 2020
- Nabór wniosków w trybie konkursowym o dofinansowanie projektów w ramach działania 11.2 i 11.3 XI Priorytetu POIiŚ
- Aktualności
- SZKOLENIA
- Rozliczanie projektów
- Dokumenty
- Wytyczne
- Akty prawne
- Informacje o priorytecie
- Realizowane projekty
- Informacja i promocja
- Podpisane umowy
- Multimedia i prezentacje
- Pytania i odpowiedzi
- Linki
- Biuletyn
- Kontakt
- English version
Aktualności
Otwarcie gmachu Filharmonii Śląskiej w Katowicach
27-03-2014
W dniu 28 marca 2014 roku odbędzie się pierwszy koncert w zmodernizowanym ze środków europejskich, gmachu Filharmonii Śląskiej w Katowicach, poprzedzony uroczystością otwarcia obiektu oraz zwiedzaniem oddanego do użytkowania budynku.
Przedmiotem projektu była modernizacja, nadbudowa i rozbudowa istniejącego zabytkowego budynku Filharmonii oraz wyposażenie obiektu w sprzęt, w tym instrumenty, które pozwolą rozwinąć i uatrakcyjnić ofertę programową (np. nowe organy piszczałkowe firmy Karl Schuke z Berlina).
Obiekt Filharmonii Śląskiej jest zabytkowym budynkiem, który został wzniesiony w 1873 roku w stylu neoklasycznym jako pierwsza sala koncertowa w mieście. W czasie II wojny światowej przebudowano go na filharmonię i tę funkcję pełni nieprzerwanie od 1943 roku do dziś, a sala koncertowa o znakomitej akustyce służy melomanom już prawie 140 lat. Oddany budynek jest więc unikatowym połączeniem tradycji, nowoczesności oraz bogatej oferty repertuarowej, która może być jeszcze mocniej rozwijana dzięki doposażeniu obiektu w salę kameralną. W sali tej organizowane są koncerty kameralne, warsztaty muzyczne, audycje umuzykalniające oraz popisy uczniów szkół muzycznych. Kawiarnia melomana i Zielony Ogródek Muzyczny, sprawią, że Filharmonia będzie otwarta dla melomanów przez cały dzień i jak w mediatece, każdy będzie mógł indywidualnie posłuchać muzyki z bogatego archiwum nagrań własnych Filharmonii. Organizowane będą też wydarzenia o ponadlokalnym zasięgu oddziaływania. Filharmonia Śląska od 1979 roku jest organizatorem Międzynarodowego Konkursu Dyrygentów im. Grzegorza Fitelberga, jednego z trzech największych międzynarodowych konkursów wykonawczych w kraju, obok Konkursu Chopinowskiego oraz Konkursu Wieniawskiego.
Unikatowym pomysłem, który udało się zrealizować jest Śląska Biblioteka Muzyczna, dzięki której twórczość śląskich kompozytorów będzie dostępna nie tylko w zapisach nutowych, ale i w nagraniach, które zostaną udostępnione szerszej publiczności w kawiarni melomana. Zasoby Śląskiej Biblioteki Muzycznej będą służyć wszystkim uczelniom i szkołom muzycznym w kraju.
Całkowita wartość inwestycji: 44 476 024,54 zł
Koszty kwalifikowane: 33 137 722,20 zł
Dofinansowanie z EFRR: 21 327 438 zł