Aktualności

Kolejne pięć decyzji o dofinansowaniu projektów w ramach XI priorytetu „Kultura i dziedzictwo kulturowe” Programu Operacyjnego „Infrastruktura i Środowisko”, działanie 11.1 „Ochrona i zachowanie dziedzictwa kulturowego o znaczeniu ponadregionalnym”

17-06-2009

W oparciu o zakończoną pozytywnie ocenę merytoryczną II stopnia, Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Pan Bogdan Zdrojewski, podjął decyzje o dofinansowaniu z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego następujących projektów:

1. „Rewitalizacja i digitalizacja XVII-wiecznego zespołu pałacowo-ogrodowego w Wilanowie – etap III”, projekt realizowany przez Muzeum Pałac w Wilanowie (nr POIS.11.01.00-00-045/08)
Projekt stanowi III etap realizacji kompleksowego programu rewitalizacji zespołu pałacowo-ogrodowego w Wilanowie. W ramach projektu planuje się m.in. kompleksowe i całościowe prace rewitalizacyjne czterech zabytkowych ogrodów (ogrodu wschodniego, północnego, południowego i ogrodu przy Oranżerii), konserwację elementów architektury ogrodowej, prace konserwatorsko-restauratorskie wraz z koniecznym rozpoznaniem warunków konserwatorsko-mikrobiologicznych w obszarze sześciu prywatnych apartamentów Króla Jana III Sobieskiego oraz utworzenie wirtualnego muzeum pn. „Historyczna Rezydencja Królewska”.
 
2. Decyzja o dofinansowaniu projektu „Śląska Internetowa Biblioteka Zbiorów Zabytkowych”, projekt realizowanych przez Bibliotekę Śląską (nr POIS.11.01.00-00-044/08)
W ramach projektu planuje się stworzenie kompleksowego rozwiązania służącego do pozyskania, opracowania i prezentacji cyfrowej postaci zbiorów zabytkowych należących do Narodowego Zasobu Bibliotecznego, w tym m.in. w zakresie digitalizacji 26 971 niezwykle cennych dla polskiej kultury jednostek ewidencyjnych, do których zaliczyć można inkunabuły, rękopisy, starodruki, druki ulotne, pocztówki, itp.
 
3. „Renowacja klasztoru powizytkowskiego na centrum działań artystycznych w Lublinie”, projekt realizowany przez Miasto Lublin (nr POIS.11.01.00-00-025/08)
Projekt dotyczy zabytkowego budynku dawnego klasztoru powizytkowskiego z XVIII wieku wraz z założeniem parkowym stanowiącym pozostałości ogrodów klasztornych. W ramach projektu planuje się przywrócenie historycznych walorów przestrzennych obiektu i zapewnieniu trwałości technicznej jego struktury oraz wyposażeniu go w instalacje i urządzenia wynikające z jego pełnej adaptacji dla potrzeb trzech lubelskich instytucji kultury: Centrum Kultury, Miejskiej Biblioteki Publicznej i Biura Wystaw Artystycznych. Projekt realizowany jest w sąsiedztwie obszaru uznanego przez Prezydenta RP za Pomnik Historii.
 
4. „Rewitalizacja Teatru im. Stefana Jaracza w Olsztynie”, projekt realizowany przez Teatr im. Stefana Jaracza w Olsztynie (nr POIS.11.01.00-00-015/08)
Projekt dotyczy zabytkowego budynku Teatru  im. S Jaracza w Olsztynie, jednej z najważniejszych instytucji kultury północno-wschodniej Polski. Przedmiotem projektu jest rewitalizacja teatru obejmująca przywrócenie historycznego wyglądu budynku, poprawa jego funkcjonalności, podniesienie jakości wyposażenia technologicznego i nagłośnienia scen teatru, dostosowanie wyposażenia widowni Dużej Sceny Teatru do norm europejskich. Planowane prace są  kontynuacją i najistotniejszą częścią kompleksowej rewitalizacji Teatru prowadzonej w latach 2004 -2007. Ich efektem będzie nowoczesny obiekt teatralny, będący unikatowym przykładem doskonałego połączenia zabytkowego historycznego budynku z najnowszymi rozwiązaniami z zakresu technologii teatralnej.
 
5. „Renowacja dziedzińca zewnętrznego oraz adaptacja budynku na centrum promocji i informacji na Wawelu”, projekt realizowany przez Zamek Królewski na Wawelu - Państwowe Zbiory Sztuki (nr POIS.11.01.00-00-007/08)
W ramach projektu planuje się remont wawelskiej infrastruktury, w tym m.in. drogi od Bramy Bernardyńskiej wzdłuż muru zewnętrznego do Baszty, placu przed Basztą Złodziejską z drogą dojazdową, drogi za tzw. „Białym Murem” wzdłuż Baszty Panieńskiej, Szlacheckiej do Baszty Sandomierskiej. Zamek Królewski na Wawelu leży na obszarze historycznego centrum Krakowa wpisanego na listę światowego dziedzictwa UNESCO Realizacja projektu przyczyni się do podniesienia atrakcyjności obiektu.

wróć »
Strona internetowa finansowana przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego oraz budżetu państwa w ramach pomocy technicznej Programu Operacyjnego "Infrastruktura i Środowisko"
Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego - Departament Funduszy Europejskich, ul. Krakowskie Przedmieście 15/17, 00-071 Warszawa
odsłony:2170449, wizyty:1645132