Aktualności

Uroczyste otwarcie Galicyjskiego Rynku w Sanoku

19-09-2011

16 września 2011 roku odbyło się uroczyste otwarcie Galicyjskiego Rynku w Muzeum Budownictwa Ludowego w Sanoku. Projekt zrealizowany w ramach XI Priorytetu Kultura i dziedzictwo kulturowe PO IiŚ pn.: Galicyjski Rynek – budowa sektora miejskiego w Parku Etnograficznym w Sanoku. W uroczystości uczestniczyli liczni goście, w tym m.in. Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego Pan Bogdan Zdrojewski, władze regionalne i lokalne, turyści i mieszkańcy Sanoka.

W wyniku projektu zrekonstruowano centrum małego podkarpackiego miasta z drugiej połowy XIX i początku XX wieku, z jego wszystkimi funkcjami gospodarczymi i kulturowymi. Wokół czworokątnego placu wzniesiono 26 drewnianych budynków, których rozmieszczenie i zróżnicowanie funkcjonalne stanowi typowy układ galicyjskiego miasteczka. Wybudowano repliki konkretnych budowli oraz wzniesiono oryginalne obiekty z kilkunastu podkarpackich miejscowości o charakterze mieszkalnym, mieszkalno-produkcyjnym, mieszkalno-handlowym i mieszkalno-usługowym. W obrębie galicyjskiego rynku będą pokazywane najbardziej typowe i najistotniejsze przejawy życia społecznego i gospodarczego tych najmniejszych organizmów miejskich w okresie od lat 80. XIX w. do II wojny światowej. I tak w miasteczku tym znajdują się takie obiekty jak: karczma, poczta, urząd gminy, remiza, apteka, domy żydowskie, sklep, trafika-monopol, warsztat ślusarsko-kowalski oraz zakłady: stolarski, fryzjerski, krawiecki, szewski, zegarmistrzowski i fotograficzny. Znaleźli tu także swoje miejsce lekarz, nauczyciel, piekarz, woźnica ale również i zwykli rolnicy. Wszystkie wnętrza w wymienionych obiektach są wyposażone w stosowne meble, sprzęty i urządzenia dające zwiedzającym pełny obraz życia, pracy i wypoczynku mieszkańców galicyjskiego miasteczka – Polaków, Żydów i Ukraińców. Część obiektów będzie normalnie funkcjonować i stanie się ostoją ginących zawodów. Stworzono także obiekty pokazujące prace zakładów usługowych na bazie zabytkowych sprzętów i technologii.

Wartość projektu wynosiła 20,875 mln zł., unijne dofinansowanie – 11,851 mln. zł. Prace budowlane rozpoczęto w grudniu 2009 roku, a zakończono 30 czerwca 2011 roku.

wróć »
Strona internetowa finansowana przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego oraz budżetu państwa w ramach pomocy technicznej Programu Operacyjnego "Infrastruktura i Środowisko"
Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego - Departament Funduszy Europejskich, ul. Krakowskie Przedmieście 15/17, 00-071 Warszawa
odsłony:2199634, wizyty:1673432