- Perspektywa 2014 - 2020
- Nabór wniosków w trybie konkursowym o dofinansowanie projektów w ramach działania 11.2 i 11.3 XI Priorytetu POIiŚ
- Aktualności
- SZKOLENIA
- Rozliczanie projektów
- Dokumenty
- Wytyczne
- Akty prawne
- Informacje o priorytecie
- Realizowane projekty
- Informacja i promocja
- Podpisane umowy
- Multimedia i prezentacje
- Pytania i odpowiedzi
- Linki
- Biuletyn
- Kontakt
- English version
Aktualności
Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Pan Bogdan Zdrojewski, w dniu 14 września 2009 roku podpisał umowę o dofinansowaniu projektu pt. „Budowa siedziby Gdańskiego Teatru Szekspirowskiego” (nr POIS.11.02.00-00-014/08).
15-09-2009
Projektowi o wartości całkowitej 81 648 254,00 zł realizowanemu w ramach działania 11.2 "Rozwój oraz poprawa stanu infrastruktury kultury o znaczeniu ponadregionalnym" priorytet XI „Kultura i dziedzictwo kulturowe” Programu Operacyjnego „Infrastruktura i Środowisko” przyznano dofinansowanie z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w wysokości 50 193 598,77 zł.
Inwestycja realizowana jest przez Gdański Teatr Szekspirowski, instytucję kultury powołaną przez Gminę Miasta Gdańsk i Samorząd Województwa Pomorskiego.
Przedmiotem projektu jest budowa obiektu teatralnego w centrum gdańskiego Starego Miasta, który będzie pełnił funkcję siedziby instytucji kultury - Gdańskiego Teatru Szekspirowskiego, jedynego tego typu teatru w Polsce. Wielofunkcyjny obiekt będzie architektonicznym powiązaniem powstałej w Gdańsku na początku XVII wieku Szkoły Fechtunku z architekturą XXI wieku.
Gdański Teatr Szekspirowski będzie pełnił zadania placówki o charakterze impresaryjnym, planowana jest też produkcja własnych spektakli. W budynku teatru prowadzona będzie całoroczna działalność edukacyjna pod nazwą Akademia Gdańskiego Teatru Szekspirowskiego, zajęcia skierowane będą zwłaszcza do młodzieży z całego kraju, część zajęć natomiast (zwłaszcza w sezonie letnim) - do młodzieży z różnych krajów świata.
Nowy budynek pozwoli prowadzić szeroko zakrojoną działalność teatralną, impresaryjną i edukacyjną. Teatr będzie dysponował przestrzenią, którą można będzie aranżować na różne sposoby, umożliwiając prezentacje sztuk zarówno w klasyczny jak i niekonwencjonalny sposób. Przestrzenią gry scenicznej będzie mógł być również szeroki taras budynku.
Teatr przyczyni się do wzbogacenia oferty kulturalnej miasta, regionu i kraju.
Harmonogram inwestycji zakłada oddanie budynku do użytkowania w roku 2012.