Aktualności

10 lat Polski w Unii Europejskiej

28-04-2014

1 maja mija 10 lat odkąd Polska stała się pełnoprawnym członkiem Unii Europejskiej. Z tej okazji szczególnie warto podkreślić wkład funduszy europejskich w finansowanie inwestycji z zakresu kultury. Dzięki środkom unijnym możliwa była realizacja wielu ważnych inwestycji, obejmujących zachowanie i ochronę dziedzictwa kulturowego, ale również rozwój infrastruktury kultury i infrastruktury szkolnictwa artystycznego.

W latach 2007-2013 Polska stała się liderem wśród państw europejskich pod względem wykorzystania środków na kulturę. Nasz kraj dysponował największa pulą środków przeznaczoną na ten cel – aż co 6 euro pochodzące funduszy strukturalnych na kulturę było wydane w Polsce. W sumie, na dofinansowanie projektów ukierunkowanych na ochronę zabytków czy budowę i rozbudowę filharmonii, oper, muzeów, bibliotek, centrów kultury czy placówek szkolnictwa artystycznego wydatkowano 4,8 mld zł z funduszy unijnych.


Z okazji obchodów 10-lecia wstąpienia do Unii Europejskiej przygotowano szereg różnorodnych wydarzeń i atrakcji, które mają na celu zaprezentowanie efektów otrzymanego wsparcia. W wydarzenia aktywnie zaangażowali się beneficjenci XI Priorytetu Kultura i dziedzictwo kulturowe Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko.


Szczególnie zachęcamy do odwiedzenia wystawy Fundusze unijne - nowa przestrzeń dla kultury w Galerii Plenerowej Muzeum Łazienki Królewskie w Warszawie, gdzie prezentowane będą zdjęcia inwestycji dofinansowanych w ramach XI Priorytetu Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko. Ponadto zapraszamy do skorzystania z ciekawej oferty „Dni Otwartych” organizowanych m.in. przez Muzeum Łazienki Królewskie w Warszawie, Muzeum Pałac w Wilanowie, Gdański Teatr Szekspirowski, Filmotekę Narodową czy Narodowy Instytut Fryderyka Chopina w Warszawie. Ponadto, Beneficjenci XI Priorytetu PO IiŚ udostępnią swoje obiekty zwiedzającym i podzielą się doświadczeniami związanymi z prowadzeniem inwestycji zrealizowanej z środków  unijnych. Przygotowana przez nasze  instytucje oferta „Dni Otwartych” pozwoli także poznać zwiedzającym kulisy pracy artystów, muzyków i animatorów kultury.


Informacje o wszystkich działaniach podejmowanych w ramach akcji z okazji 10-lecia członkostwa Polski w UE znajdują się na stronie www.10latwue.pl.


Zapraszamy!

wróć »
Strona internetowa finansowana przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego oraz budżetu państwa w ramach pomocy technicznej Programu Operacyjnego "Infrastruktura i Środowisko"
Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego - Departament Funduszy Europejskich, ul. Krakowskie Przedmieście 15/17, 00-071 Warszawa
odsłony:2026522, wizyty:1505212