Aktualności

Czy kultura jest dziedziną, w którą należy inwestować?

06-06-2013

(...) Czterodniowy Festiwal [Festiwal Letnie Ogrody POLITYKI w Elblągu, organizowany w dniach 5-8 czerwca 2013 r. przez Bibliotekę Elbląską i Tygodnik POLITYKA], rozpoczął panel dyskusyjny „Unijne inwestycje w kulturze", na którym gościła Monika Smoleń-Bromska, Podsekretarz Stanu MKiDN.

 (...) Kiedy mówi się o funduszach unijnych zazwyczaj są to inwestycje związane z transportem, środowiskiem, wspieraniem przedsiębiorczości, rzadko mówi się natomiast o pieniądzach na kulturę. - W perspektywie budżetowej na lata 2007-2013, około 5 miliardów złotych Polska otrzyma z funduszy europejskich na rozwój przede wszystkim infrastruktury kultury i ochrony dziedzictwa - mówi Monika Smoleń-Bromska.

 Te pieniądze są dzielone na dwa poziomy, regionalny, i tu to podziału jest około 600 milionów euro oraz poziom centralny, którym zarządza Minister Kultury, tu do dyspozycji jest około 550 mln euro. - Te pieniądze pozwalają nadrobić wieloletnie zaniedbania, z jakimi mieliśmy do czynienia, jeśli chodzi o inwestowanie w ochronę dziedzictwa kulturowego, w rozwój infrastruktury kultury, ale także szkolnictwa artystycznego - mówiła podsekretarz. - To trzy obszary, w które przede wszystkim inwestujemy.

 Prowadzący, red. naczelny tygodnika „Polityka", Jerzy Baczyński, pytał swojego gościa o to, czy kultura jest dziedziną, w którą należy inwestować patrząc na szereg innych naglących potrzeb naszego kraju. - Polska ma problemy związane z infrastrukturą drogową, środowiskową i gospodarczą, ale te działy wchodzą w skład polityki wspólnej. Komisja Europejska wychodzi z założenia, że inwestycje w tych obszarach służą absolutnie całej Unii - mówi Monika Smoleń-Bromska. - Polityka kulturalna nie jest polityką wspólną. W tym obszarze każdy kraj realizuje swoje priorytety.

 Ochrona dziedzictwa narodowego, zabytki, ośrodki kultury i oferta kulturalna mogą być elementami, które w sposób znaczący wpływają niekiedy na wzrost atrakcyjności turystycznej oraz na rozwój regionów. Kwestią kluczową jest jednak kryterium wyboru, jakie typy projektów powinny być realizowane i kto ma podejmować o tym decyzję. - Zdecydowaliśmy się na granicę kwoty, jeżeli projekt kosztuje do 20 milionów jest to projekt realizowany na poziomie wojewódzkim, czyli wybiera Urząd Marszałkowski - tłumaczyła Monika Smoleń-Bromska. - Powyżej 20 milionów jest to projekt o charakterze ponadregionalnym i realizowany jest na poziomie programu Ministerialnego.

 Z inwestycji, jakie zostały zrealizowane dzięki dofinansowaniu w ramach środków unijnych w Elblągu na spotkaniu zostały wymienione: modernizacja Biblioteki Elbląskiej, Szkoły Muzycznej oraz Ratusza i rewitalizacja Rynku.

 W dalszej części spotkania Jerzy Baczyński rozmawiał ze swoim gościem o realizacji czterech największych inwestycji wspieranych przez Unię - To duże projekty, kosztujące ponad 50 milionów euro - mówiła Monika Smoleń-Bromska. - Te projekty to Narodowe Forum Muzyki we Wrocławiu, Europejskie Centrum Solidarności w Gdańsku, Opera Filharmonia Podlaska w Białymstoku oraz budowa nowej siedziby Narodowej Orkiestry Symfonicznej Radia Polskiego w Katowicach - dodaje.

 Redaktor Jerzy Baczyński zwrócił uwagę na dominacje inwestycji związanych z muzyka poważną. - Mamy ogromne zaległości, jeśli chodzi o edukacje kulturalną, nie było muzyki i plastyki. Aby za kilka lat móc zapełnić te sale filharmonii, należy dzieci i młodzież odpowiednio edukować - tłumaczy Podsekretarz Stanu MKiDN.

 W spotkaniu poruszano również temat digitalizacji polskich filmów fabularnych przedwojennych. - Tych projektów digitalizacji jest sporo. Między innymi zbiorów elbląskiej biblioteki, czy zabytkowych zbiorów Uniwersytetu Jagiellońskiego. Te działania maja wpływ na zwiększanie dostępu do dóbr kultury.

 Jakie są pomysły i plany na rozdysponowanie unijnych środków w dziedzinie kultury na przyszłe lata? - Planując kolejną perspektywę finansową chcielibyśmy skupić się na inwestycjach w szkolnictwo artystyczne i w edukację kulturalną. Te działania są bardzo ważne i potrzebne - mówiła Monika Smoleń-Bromska. - Kolejna rzecz to kwestia digitalizacji i udostępniania, a także nacisk na rozwijanie istniejących instytucji kultury, modernizacje, termomodernizacje poprawiające efektywność funkcjonowania oraz doposarzanie, poprawa jakości wyposażenia i oczywiście ochrona zabytków - podsumowuje Podsekretarz Stanu MKiDN.

/źródło: M. Kierzka, Czy kultura jest dziedziną, w którą należy inwestować?, w: „Elbląski Dziennik Internetowy", 06.06.2013 r., http://info.elblag.pl/

 

wróć »
Strona internetowa finansowana przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego oraz budżetu państwa w ramach pomocy technicznej Programu Operacyjnego "Infrastruktura i Środowisko"
Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego - Departament Funduszy Europejskich, ul. Krakowskie Przedmieście 15/17, 00-071 Warszawa
odsłony:2170384, wizyty:1645067